czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach czecho.pl

medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Najnowsze

  • 17 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 356

Warszawskie taksówki - czy są najdroższe w kraju?

Materiał partnera:

Warszawa należy do czołówki najdroższych miast w Polsce. Wysokie ceny nieruchomości, biletów w komunikacji miejskiej, w restauracjach, a także wielu różnych usług sprawiają, że mieszkańcy stolicy wydają na codzienne życie znacznie więcej niż osoby mieszkające w małych miejscowościach. Czy równie drogie są warszawskie taksówki?

Warszawskie taksówki - czy są najdroższe w kraju?


Taryfy podobne jak w innych miastach?


 
Przeciętna cena za jeden kilometr w taryfie dziennej w warszawskich korporacjach taksówkarskich wynosi od 2 do 2,5 złotych. Taryfa nocna, obowiązująca również w dni wolne od pracy i w święta, waha się w granicach 3-3,6 złotych. Są to ceny porównywalne do cen w innych polskich miastach. Podobnie jest w przypadku opłaty początkowej, która jest naliczana od razu, gdy tylko pasażer wsiądzie do samochodu. Jej wysokość wynosi około 6 złotych.
 
Kursy w Warszawie kosztują przeciętnie 32,45 zł, a czas trwania przejazdu wynosi około 19 minut (źródło: Raport Polskie Taksówki 2016). W tym czasie kierowca pokonuje prawie 11,5 km. Kursy najdroższe są w Katowicach, gdzie ich średnia cena sięga 33,66 złotych. Jest to niespodziewany wynik, gdyż stolica województwa śląskiego należy do jednych z najtańszych miast wojewódzkich w kraju. Cena kursu jest jednak zawyżana przez przejazdy realizowane na terenie całego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, a więc również na terenie Bytomia, Chorzowa, Mysłowic, Sosnowca, Tychów, Gliwic, Zabrza i innych śląskich miast.
 

Co wpływa na ceny taksówek w Warszawie?


 
Ceny taksówek w Warszawie są podobne jak w innych miastach z kilku powodów. Przede wszystkim przyczynia się do tego spora konkurencja. W samej stolicy pracuje kilkanaście tysięcy taksówkarzy, którzy zrzeszają się w korporacjach. Korporacje narzucają im wysokość cen za kilometr oraz opłaty początkowej, co uniemożliwia pobieranie wyższych opłat za kurs. W zamian taksówkarze mogą skorzystać z ochrony w ramach https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-fleet-insurance/ oraz otrzymują więcej zleceń.
 
Ceny za kurs taksówką w Warszawie są zależne również od konkurencji w postaci kierowców bez licencji, którzy współpracują z firmami takimi jak Uber. Kierowcy bez licencji taksówkarskiej oferują zwykle niższe ceny przejazdów, lecz jednocześnie nie zapewniają pasażerom bezpieczeństwa takiego jak w przypadku posiadania https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/. Dla osób korzystających z usług taxi wciąż ważniejsze są jednak koszty przejazdu, dlatego warszawskie taksówki jeszcze przez długi czas utrzymają obecny poziom cen lub zdecydują się wyłącznie na niewielkie podwyżki.