"Pieśń od zawsze była obecna w życiu człowieka. Śpiewano w domach, na zabawach, w chwilach radosnych i smutnych, w samotności i gromadnie, chóralny śpiew rozbrzmiewał i nadal rozbrzmiewa w kościele. O śpiewie i muzyce od zarania wieków pisano najpiękniejsze słowa. Św. Augustyn zachęcał "Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercem, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem". Pisał, że "Śpiew to wyraz radości, a ściśle mówiąc - wyraz miłości". Doceniał modlitwę wyrażaną śpiewem, więc pisał: "Śpiewać pięknie Bogu, to znaczy śpiewać z radością. Co znaczy śpiewać z radością? Znaczy to, aby rozumieć, że nie można wyrazić słowami tego, co śpiewa się sercem".
Takie pojmowanie śpiewu wyrażali także księża rozumiejący rolę pieśni w życiu narodowym i religijnym, dlatego chętnie udzielali wsparcia organizatorom chórów kościelnych. Nasz Chór Mieszany przy parafii św. Katarzyny powstał z inicjatywy ks. Mariana Majewskiego w lutym 1934 roku na bazie chóru mieszanego działającego przy Szkole Publicznej Powszechnej nr 1. Założycielem i dyrygentem chóru był Pan Józef Borgieł, uznany w Czechowicach autorytet muzyczny, który ochotnym sercem przyczyniał się do jego rozwoju. Pod jego kierownictwem stawiano pierwsze kroki w pracy nad prawidłową postawą chórzysty, emisją głosu i dykcją oraz repertuarem pieśni. Pierwszy występ chóru miał miejsce 18 marca 1934 roku w kościele w czasie uroczystości ku czci Św. Józefa - patrona młodzieży. Na początku chór liczył ponad 50 członków i śpiewał różne pieśni kościelne i patriotyczne.
Następne prezentacje chóru to między innymi uświetnianie uroczystości odpustowych, Bożego Ciała czy też Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Chór wraz z upływem czasu wykonywał coraz trudniejsze i bardziej wymagające pieśni oraz utwory. W okresie przedwojennym chór cieszył się szczególną opieką ówczesnego proboszcza - ks. Jana Barabasza, który w 1939 roku za odmowę wykonania polecenia bicia w dzwony po zajęciu Warszawy przez hitlerowców - został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł 21 czerwca 1941 roku.
W czasie wojny chór nie prowadził swojej działalności, natomiast po jej zakończeniu Józef Borgieł zabiegał o jego reaktywację. Przedwojenni chórzyści zachęcali młodzież do wstąpienia w szeregi chóralne i już w Boże Narodzenie 1945 chór odśpiewał w kościele kolędy. Młodzież chętnie i licznie uczestniczyła w zajęciach chóralnych i w roku 1950 chór ponownie liczył ponad 50 osób , a w kolejnych latach prawie 100.
W tym czasie członkiem chóru był między innymi Józef Świder - późniejszy wybitny kompozytor, pedagog muzyczny. Pochodzący z naszej parafii,był najstarszym z pięciorga dzieci Jana i Heleny z domu Wieczorek. Zainteresowanie muzyką wyniósł z rodzinnego domu, gdzie podstaw gry na organach uczyli go dziadek Antoni Wieczorek i ojciec - kościelni organiści. Później pogłębiał wiedzę muzyczną u Józefa Borgła, a następnie w Liceum Muzycznym i w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W okresie swojej młodości często grał do mszy na organach w naszym kościele. Spuścizną po tym wybitnym członku naszego chóru jest Ofertorium, utwór specjalnie napisany na odpust parafialny św. Katarzyny.
Rozwój chóru nie byłby możliwy bez życzliwej opieki naszych księży proboszczów: Juliusza Pustelnika, Rudolfa Jeziorskiego, Andrzeja Zelka i obecnie Piotra Pietrasiny.
Ten rozwój nie byłby też możliwy bez ogromnego zaangażowania naszych późniejszych dyrygentów: Marcina Wilczka, Krystyny Borgieł prowadzącej chór przez 25 lat, Doroty Pollak i Agnieszki Gregorczyk - Sinkowskiej.
Przez wiele lat działalności, chór wspierali swą grą na organach kolejno : Józef Borgieł, Józef Świder, Tadeusz Łukosz, Krzysztof Karcz, Andrzej Kapias, Ewa Bąk, Michał Lapoń, Radosław Pietrzyk, Leszek Karcz. Wszystkim księżom, dyrygentom i organistom w tym miejscu składamy serdeczne podziękowania z wyrazami szacunku i uznania.
Od początku swojego istnienia chór ubogaca liturgie mszy świętych we własnej parafii, a także bierze udział w wydarzeniach religijnych, kulturalnych i patriotycznych w naszym mieście, m.in odpust w parafii św. Józefa w budowie, poświęcenie pomnika poległych górników kopalni Silesia, opłatkowe spotkania seniorów z przedstawicielami Rady Miejskiej, także spotkanie kolędowe z osobami przewlekle chorymi w domu pomocy społecznej w Komorowicach. Oprócz uroczystości parafialnych chór koncertuje w rozlicznych parafiach nawiązując kontakty z działającymi tam chórami. Należy wskazać wspólne koncertowanie z chórem "Moniuszko", z chórami w Pszowie, w Łodygowicach raz długoletnią współpracę z chórem "Zaolzie" działającym przy Polskim Związku Kulturalno- Oświatowym w zeskiej Orłowej-Lutyni.
Chór w trakcie swoich koncertów często prezentował młode talenty muzyczne, także wzbogacał koncerty słowem wiązanym z fragmentów współczesnej prozy i poezji.
Do najpiękniejszych przeżyć chóru zaliczyć należy wokalne uczestnictwo we mszy świętej odprawionej 22 maja 1995 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Skoczowie (w następnym dniu po kanonizacji Jana Sarkandra w Ołomuńcu).
W ramach integracji nasz zespół wyjeżdżał na wycieczki połączone z uczestnictwem we mszach świętych w lokalnych kościołach gdzie miał możliwość wzbogacać swoim śpiewem oprawę mszy czy koncertować. Niezapomniane miejsca to : Równica w Beskidach, Ruda Śląska, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem i kilka lat później również w Zakopanem Klasztor oo Jezuitów na Górce, Rycerka Górna, Bystra Śląska, Goczalkowice, Orłowa, a także Kęty, Oczków, Wilamowice, Pszów, Milówka.
Za swoją długoletnią działalność chór został wyróżniony przez Sejmik Województwa Śląskiego Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego. Chór uczestniczy w Diecezjalnych Przeglądach Chórów, Scholi i Zespołów w zakresie pieśni kolędowych i pieśni wielkopostnych. Również dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Gaude Cantem zdobywając w 2015 roku Srebrny Dyplom i w 2017 roku Dyplom Brązowy.
Chór został także wyróżniony w 2014 roku za swoją działalność kulturalną przez Starostę Bielskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu, a w 2010 roku uczestniczył w ekumenicznym spotkaniu chórów w Cieszynie.
W swoim repertuarze chór posiada utwory muzyki dawnej i współczesnej, polskich i zagranicznych kompozytorów, m.in.: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ludwiga van Beethovena, Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Józefa Świdra, Józefa Gabzdyla. Łącznie jest to ponad 1.500 utworów religijnych z całego okresu roku liturgicznego oraz pieśni patriotycznych.
Przewodnią myślą naszego chóru są następujące słowa: "Muzyka to najlepsza towarzyszka dla każdego. Jest ochocza i radosna jak dziecko, ognista i powabna jak młoda dziewczyna, dobra i mądra jak stary człowiek, który spędził owocnie życie".
Praca w chórze to nie tylko rozwój wrażliwości na muzykę, sposób jej wykonywania oraz interpretowania. Zespołowe spotkania i wspólne muzykowanie uczy dyscypliny, gospodarowania czasem, który musimy znaleźć na próby i występy, oraz odpowiedzialności za wspólnie podejmowane działania. To także forma życia towarzyskiego, spotkań mniej formalnych i biesiad."
Powyższy tekst opracowany przez Danutę Kuboszek i ubogacony zdjęciami różnych autorów, które ułożył Mirosław Kosmaty zaprezentowała Maria Bartoszek.
Swój kunszt wokalny oraz możliwości repertuarowe chór pod dyr. Agnieszki Gregorczyk-Sinkowskiej pokazał wykonując XI różnorodnych utworów religijnych, ale i świeckich. Spotkało się to z aplauzem słuchaczy i uznaniem gości co wyrazili słowami, kwiatami i okolicznościowymi upominkami: Janusza Uszoka reprezentującego Władze Gminy i Osiedle Tomaszówka, Patrycji Zemanek - Przewodniczącej Rady Osiedla Cechowice Górne, Marzenny Nycz - dyr. ZSP Nr 1, przyjaciół z Moniuszki i z łodygowickiej "Cantaty".
Miłym akcentem uroczystości jubileuszowych było uhonorowanie wspomnianymi na wstępie dyplomami przez księdza proboszcza: Marii Wizner, Emila Łukosza, Jana Beczały, Antoniego Kwiatkowskiego, Małgorzaty Kuboszek, Krystyny Mazurek, Marii Mojżyszek i Małgorzaty Pniok.
Swoją cegiełkę dołożył Prezes Zarządu Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bielsku-Białej Krzysztof Przemyk, który wręczył chórzystom Honorowe Odznaki Związku. Otrzymali je: Brązowa I Stopnia - Jerzy Borgieł, Bernadeta Kosmaty, Barbara Rusin, Barbara Uszok, Helena Sikora, Małgorzata Borgieł, Bronisława Kurczyk, Emil Kuboszek; Srebrna II Stopnia - Maria Kłoda, Edward Szpoczek, Janina Bartoszek, Dieter Kramer; Złota III Stopnia- Jan Kuboszek, Maria Janusz, Danuta Kuboszek, Franciszek Kominek, Małgorzata Janusz, Agnieszka Gregorczyk-Sinkowska.
Wdzięczni za uznanie jubilaci skierowali do słuchaczy i czytelników przesłanie: "A na koniec dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcieliby śpiewać w chórze, ale uważają, że czegoś im brakuje - zdolności, muzycznego słuchu lub umiejętności czytania nut.
Drodzy Państwo ! : W większości chórów, również i w naszym, nie jest wymagana znajomość nut. Słuch muzyczny w dużej mierze da się wyrobić, a zdolności... czasem nawet nie wiemy, że je posiadamy. Warto zapamiętać jeszcze jedną maksymę św. Augustyna: "Ludzie nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo Aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z Wami zrobić".
Edward Szpoczek